Nessebar - położenie i historia

Nessebar to jeden z największych kurortów turystycznych nad wybrzeżem Morza Czarnego. Miejscowość ta bardzo często nazywana jest perłą Morza Czarnego. Wystarczy odwiedzić tą bogatą w zabytki miejscowość, aby potwierdzić tezę, iż jest to prawdziwa „perła”. Administracyjnie miasto jest głównym ośrodkiem gminy Nessebar i należy do obwodu Burgas. Miasto liczy około 12 000 mieszkańców. Na popularność miejscowości wpływa przede wszystkim bliskie położenie kurortów turystycznych, m.in. Słonecznego Brzegu.


cerkiew chrystusa pantokratora nessebar

Cerkiew Chrystusa Pantokratora w Nessebarze


Miejscowość Nessebar ma bardzo bogatą historię. Początkowo znajdowała się tu osada tracka o nazwie Menebria, która od VI wieku p.n.e. była kolonią grecką i stanowiła ważny ośrodek handlowy. Niespełna 200 lat później miasto znalazło się pod przewodnictwem Aten. Pozostałością po okresie hellenistycznym jest m.in. fragment muru, który stanowił niegdyś fortyfikację miasta. W tym okresie został zbudowany także Akropol. Od 71 r. p.n.e. miasto znalazło się pod panowaniem rzymskim. Ciekawym okresem w dziejach miasta było również średniowiecze. W tym okresie zostały zbudowane liczne kościoły i pomniki. Zdobycie w 1453 r. miasta przez Turków zapoczątkowało jego upadek, jednak pozostały dziedzictwa architektoniczne, które zostały wzbogacone w XIX wieku przez budowę drewnianych domów, w stylu typowym dla rejonów Morza Czarnego. Od końca XIX wieku Nessebar był głównie małym miasteczkiem, w którym przebywali greccy rybacy. Od XX wieku miasto stawało się powoli kurortem turystycznym. Od 1925 r. zaczęto budować nową część miasta i odrestaurowano Stare Miasto.

Zabytki

Obecnie do najciekawszych zabytków Nessebaru należą wszelkie pozostałości z czasów starożytnych, które możemy podziwiać na Starym Mieście. Dodatkowo znajduje się tam muzeum archeologiczne, które prezentuje m.in. wyroby ceramiczne, pochodzące z czasów, kiedy miasto było pod panowaniem greckim. Obowiązkowym zabytkiem jest ruina bazyliki, pochodzącej z V wieku. Koniecznie trzeba zobaczyć także liczne cerkwie, m.in. św. Apostołów, św. Jana Chrzciciela i Bogurodzicy. Warto również zobaczyć kilkusetletnie domy o typowym charakterze czarnomorskim i zabytkowy XVIII wieczny wiatrak.


cerkiew św apostołów

Cerkiew św. Apostołów w NessebarzePodsumowując Nessebar to perełka architektoniczna, położona malowniczo nad Morzem Czarnym. Miasto nie bez powodu zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nessebar jest dobrze skomunikowany z okolicznymi miejscowościami, dlatego też żaden turysta nie będzie miał problemów z dotarciem do tej miejscowości. Ciekawą formą transportu jest np. rejs statkiem do portu w Nessebarze z plaży w Elenite.


nessebar starozytne ruiny

Nessebar - starożytne ruiny

Polecamy

W każdej miejscowości atrakcyjny apartament na wynajem Hiszpania zaoferuje Ci w dogodnej cenie.