Ceny w Bułgarii

Bułgaria to kraj, w którym turystyka rozwinięta jest na bardzo wysokim poziomie. Warto chociażby wspomnieć o kurortach w okolicach Słonecznego Brzegu z licznymi atrakcjami i bogatą ofertę noclegową. W połączeniu z pięknymi plażami i bardzo dobrą pogodą, bułgarskie miejscowości bez problemu konkurują ze znacznie droższymi ośrodkami z Włoch czy Hiszpanii. Poniżej zamieszczamy informacje odnośnie cen różnych produktów w Bułgarii.


Walutą Bułgarii jest Lewa, która oznaczona jest symbolem BGN. Charakterystyczną cechą tej waluty jest połączenie stałym kursem z Euro, dzięki czemu zawsze 1 EUR = 1,95 lewa bułgarskiego. Za towary i usługi w Bułgarii płatność najczęściej przyjmowana jest w rodzimej walucie. Dlatego też musimy wymienić pieniądze na BGN. Z racji stałego kursu EUR do BGN, najlepiej wymienić w Polsce złotówki na euro, a następnie w Bułgarii euro na lewa. W Polsce wymiana PLN na BGN jest bardzo niekorzystna. W bułgarskich kantorach należy jednak zachować ostrożność i dokładnie sprawdzać kursy.


Planując wczasy w Bułgarii musimy określić kwotę, jaką należy zabrać ze sobą. Życie nie jest tam najdroższe, jednak należy dokładnie sprawdzać ceny w poszczególnych sklepach czy lokalach. Za przeciętny obiad w restauracji zapłacimy około 30 zł, pizza będzie nas kosztowała połowę tego. Litr piwa to wydatek około 4 zł, natomiast woda mineralna kosztuje poniżej 2 zł za 1,5 l. Podobnie jak za wodę zapłacimy za bochenek niekrojonego chleba. Litr mleka uda nam się kupić za 4 zł, a za jogurt czy zupę w proszku zapłacimy około 3 zł. Są to ceny w przeliczeniu na naszą walutę.


Wybierając się samochodem do Bułgarii, unikajmy tankowania na stacjach benzynowych położonych w kurortach turystycznych. Warto także pamiętać, że nie wszystkie stacje benzynowe obsługują płatność kartę, dlatego bądźmy przygotowani na płatność gotówkę, ewentualnie upewnijmy się przed tankowaniem czy możliwa jest płatność kartą.

Polecamy

Atrakcyjne ceny w Chorwacji przyciągają wielu wczasowiczów, tak tanio spędzisz wspaniałe wakacje tylko tutaj.